Modelářský den MK ALKA 2013

29. 9. 2013

Vhodné počasí je jedním z nejhlavnějších faktorů ovlivňujících úspěch takovéto akce. Ale jeho vývoj ve dnech a týdnech předcházejících našemu víkendu, nebyl nijak optimistický. Rosničkáři sice slibovali již od začátku týdne příchod Babího léta, ale to si dalo značně načas a překvapilo nás v plné kráse až v sobotu, kdy na našem letišťátku začaly probíhat první přípravné práce. Všichni jsme si moc přáli, aby bylo tak krásně i následující den. 

  Bohužel od nedělního rána foukal silný, studený vítr, který naštěstí po obědě mírně ubral na síle. I když bylo dosti chladné počasí, tak zřejmě sluníčko, které svítilo celý den, bylo hlavním důvodem, že se na naši akci přišlo podívat překvapivě velké množství návštěvníků, kteří v průběhu celého odpoledne až do setmění mohli shlédnout nejen ukázky modelů letadel, ale na provizorním autodromu i elektrickými a spalovacími motory poháněné modely terénních aut a na přilehlé říčce i ukázku ovládání modelů RC lodí.

Mezi účinkujícími byli nejen členové našeho klubu, ale také hosté, ze kterých stejně jako minulý rok,  zřejmě největší obdiv sklízel pětiletý  Radeček Rája, který během odpoledne vystřídal 4 modely letadel, která vždy po obloze „vodil“ s jistotou hodnou zkušeného velkého modeláře.

Nezapomenutelným zážitkem byly také aerovleky předváděné Luďkem (vlečná DHC-2 Beaver) spolu s dalším hostem na naší akci Milanem Hanzlem (polomaketa čs. větroně Orlík).

Již tradiční ukázka shozu RC parašutisty Ferdy se letos moc nevydařila – napoprvé selhal poutací mechanizmus při pokusu o vynesení parašutisty do výšky v podvěsu pod Beaverem, napodruhé se sehranému Sobotkovic týmu již Ferdu podařilo dostat nad letiště, ale došlo k zamotání padákových šňůr a Ferda neřízeným pádem dost tvrdě dopadl do zkypřené ornice. Náplastí na nepovedený seskok Ferdy byly další dva bezchybné výsadky - tentokráte bonbónů, které samozřejmě nejvíce potěšily nejmenší diváky.

Celé odpoledne Milan Hanzl vyčkával, až se navečer zmírní vítr, aby těm, kdo i přes značné ochlazení ještě na letišti vydrželi, předvedl snad nejlepší ukázku celého odpoledne – krásný realistický let polomakety BF 109-G,  plný věrných akrobatických obratů.

S blížícím se západem slunce se natolik ochladilo, že v podstatě všichni návštěvníci odešli za teplem svých domovů, takže pro letošek ani nedošlo na oblíbené létání s osvětlenými modely.

Z.S.       

 

Foto převážně z přípravy Modeldnu

Foto z Modeldnu

Foto od Libora M. 

 

Článek o našem Modeldnu na stránkách SAM 78