Pan učitel v termice

22. 8. 2015

Krásná sobota vyhnala některé členy našeho klubu na letecký den do Kotvrdovic. Stejně tak měl návštěvu Kotvrdovického leteckého dne naplánovanou i Petr V. V Kotvrdovicích však byl takovej brutální přetlak lidí, že to Petr otočil a zajel na návštěvu na letiště do Medlánek, kde sem na něj čekal s Blaníkem nachystaným na startu.

Petr si chtěl všechno vyfotit, takže než jsme odstartovali, byl Blaník vyblejskuten ze všech stran. Mě si pak Petr vyblejskl jen zezadu :D

Aerovlek trval 10 minut, táhla nás velká vlečná Piper Pawne OK-MLP (My Little Ponny). My jsme seděli v Blaníku L13A. Ten má oproti klasickému L13 vyztužený nosník, a tak může stále létat. Vypli jsme se ve výšce 1080 metrů QNH (m.n.m.), tzn. 800 metrů nad letištěm.

Místní řízený prostor byl aktivovaný do 5000 stop, tzn. zhruba 1500 mnm. Tato výška se nám povedla v termice dostoupat a pro ztracení nadbytečné výšky došlo nakonec i k nějakýmu tomu menšímu adrenalinu - vyšší rychlost (letěli sme 160 km/h a Petr řekl, že takhle jezdí v lokomotivě, ale hučí to jinak :-), ostré utažené zatáčky, mírný pád, ostrý pád a nakonec jsem Petra ukecal i k vývrtce, kterou předtím na zemi absolutně odmítal. :-)

Polítali jsme  hodinu a 6 minut v okolí Medláneckého letište. Přistání bez problémů. Petr úsměv od ucha k uchu... :-)

Michal C.

Záznam letu: https://skylines.aero/flights/53202/
FOTOgalerie