Mistrovství České republiky rádiem řízených historických modelů

31.8.-2.9.2018

Letošním pořádáním této akce byl pověřen moravský klub SAM 78 a tak bylo využito příležitosti tuto víkendovou soutěž uskutečnit na letišti Czech Heaven u Ivančic. Zatím jsem na tato mistrovství jezdil z našeho klubu pouze sám, ale tím, že se akce konala "za humny", přidal se i Robert s novým modelem King Burd pro kategorii 1/2 Texaco, kterému jsem ještě zapůjčil větroň Rosita. Na hlavní páteční kategorii větroňů se ještě přidal Zdenda s větroněm Sup. Já jsem do Budkovic vezl větroň Vítěz 1948 a motoráky Flamingo, Můra a čerstvě zalítnutého Colossuse.

Plánovaný třídenní program byl narušen předpokládaným přechodem studené fronty s deštěm přes celé území Moravy a tak bylo rozhodnuto co nejvíce kategorií odlétat již v pátek, kdy panovalo naprosto ideální modelářské počasí. Vlastně až tak úplně ideální to nebylo, protože hlavně při vytahování větroňů pomocí gumicuků se vyskytnul zajímavý jev, který jsem za těch 11 roků, co tuto kategorii létám, ještě nezažil - po vypuštění větroně vystoupaly pouze do cca 40. metrů a dále i přes napnutý gumicuk více nestoupaly - jakoby byl vzduch nějaký "řídký" a křídla se neměla o co opřít. Obecně bylo dosahováno velice malých výšek a tím i mizerných časů. Z nás se pouze Zdendovi v jednom letu podařilo natrefit na krásnou termiku, kdy zalétnul maximální čas a tím se umístil v této kategorii na krásném 7. místě.

Páteční "divný vzduch" měl také velký vliv na správné seřízení a chod spalovacích motorů - správně naladit svého COXíka se nedařilo Robertovi ani mě.

Pršet začalo již v noci z pátku na sobotu a nevlídné počasí panovalo až do sobotního poledne. Poté se naštěstí  vyčasilo a dokonce vykouklo i sluníčko. Do 17. hodiny, kdy začalo opět pršet, se těm, kdo chtěli, podařilo odlétat všechny zbývající kategorie. Z našeho klubu jsem již létal jen já kategorii Texaco, kdy se s Flamingem podařilo vylétat bronzovou medaily. U Colossuse ještě bude nutno doladit nejvhodnější velikost vrtule a seřízení motoru - to, že moje myšlenka použít pro kategorii Texaco pouze dvaapůlku, není úplně zcestná, mě na této soutěži přesvědčil p. Bulín, který vylétal 1. místo v podstatě se stejným motorem a podobným modelem.

Poslední den mistrovství - neděle, byla už jen ve znamení balení a odjezdů domů.

Z.S. 
FOTOgalerie