Polétání se Špejliřkáři - Ivančice - 2005

24.9.2005

Akce, o které se delší dobu hovořilo, nakonec byla svolána vcelku narychlo. Jednalo se o seznámení-se a společné létání našeho MK klubu a klubu Dvořákovi špejlíčkáři z Moravských Budějovic, se kterými někteří členové našeho MK vedou již delší dobu diskusi po internetu. Setkání nakonec bylo domluveno na neutrální půdě – na modelářském letišti v Ivančicích, kam to mají oba kluby zhruba stejně daleko. Já osobně jsem se na tuto akci moc těšil, protože už z internetových stránek Špejlíčkářů bylo patrno, že se nejedná o žádné zbohatlíky, kteří přijedou ukázat že „na to mají“, ale naopak o nadšence, podobné nám, pro které je radostí, když to, co dají vlastníma rukama dohromady (v rámci svých finančních možností – mnohdy téměř nulových), nakonec dokáží udržet nějaký čas ve vzduchu.

Nakonec se moje očekávání 100٪ naplnilo a myslím, že jsme všichni prožili krásné odpoledne. Dokonce i počasí, které bylo celý předchozí týden velice nepříznivé (silný severní vítr) se na sobotu jako zázrakem umoudřilo.

Zpočátku se létalo spíše jednotlivě, nebo max. ve dvojicích, ale jak se blížil čas návratu domů, tak chvílemi byly ve vzduchu i čtyři modely (a to nepočítám hochy, kteří průběžně tahali gumicukem své větroně na poli přilehlém k letišti.

Během létání byla vynucena jen jedna přestávka, kdy své „stroje“ přijeli předvést dva místní modeláři, kteří při svém létání vyžadovali „čistý vzduch“. Z jejich produkce přihlížející nejvíce zaujal výškoměr umístěný na termickém větroni s dálkovým přenosem informací o výšce, stoupání, či klesání modelu.

Potěšující na závěr bylo, že z cca 15-ti modelů na letišti se nakonec „podařilo“ rozbít jen dva – což, podle mě byl úspěch, vzhledem k tomu, že některá letadla byla ve vzduchu úplně poprvé nebo po dost dlouhé době.

Před odjezdem jsme si slíbili, že tuto akci určitě někdy zopakujeme.
FOTOgalerie