Setkání historiků Havlíčkův Brod

21. 7. 2012

Pravidelně a pečlivě sleduji činnost Klubu historických modelů a motorů. S některými jeho členy se osobně znám již několik roků, s jinými pouze prostřednictvím internetu. Hlavní působiště tohoto seskupení je v Jižních Čechách a tak se jejich setkání převážně konají v této části republiky, což je, pro nás z jihu Moravy, hlavně časově velmi náročné.

Druhého prázdninového setkání tohoto klubu se příkladně ujal pan Karel Svoboda z Havlíčkova Brodu a tak bylo pochopitelné, že se tentokráte létalo na letišti v tomto městě. To byla pro mě výzva využít tohoto, pro mě snadno dostupného místa (prostřednictvím dálnice cca 1 hodina jízdy), abych se zajel za těmito nadšenci podívat. Samozřejmě, jet tam bez letadel by byl nesmysl a tak jsem „přibalil“ Flamingo, Můru, Ptáčka a Rositu.

Když jsem přijel na letiště místního aeroklubu, panovala zde pohodová atmosféra a v oblacích poletovaly nejen modely letadel, ale i skutečné větroně, které byly po celý den vlekány navijákem v sousedství, hned vedle modelářské plochy.

I když předpověď počasí a jeho vývoj v předcházejících dnech nevěstili nic dobrého, kupodivu celou sobotu panovalo téměř ideální modelářské počasí. Sice díky velké oblačnosti z poza mraků vůbec nevykouklo sluníčko a asi díky tomu nebyla téměř žádná termika, ale zase na druhou stranu se dalo stále létat bez rizika úžehu nebo spálení se. V průběhu dne jsem vystřídal všechny moje čtyři modely. Zpestřením létání byla malá soutěž s jednoduchými pravidly – 1 minuta motorového letu a 10 minut celkový letový čas. Flamingo jsem nikdy na takový způsob létání nezkoušel a tak mé umístění (poslední místo ze šesti soutěžících) mě nijak nemrzí. Maličká nádrž určená pro kat. Texaco totiž při „otevřeném“ motoru na minutový chod vůbec nestačila.

Pozdní odpoledne začal foukat mírný vítr a tak jsem provětral i větroně. Zpočátku to foukalo spíše zprava na startovní plochu, což vyhovuje bočnímu háčku Ptáčka, později se vítr stočil přesně podél plochy a tak si párkrát „skočila“ i Rosita.

Navečer jsme se rozjeli k domovům.

Příjemná pohodová akcička na pěkném letišti – pokud se zde bude létat někdy příště, určitě se budu snažit opět přijet.

Z.S.
FOTOgalerie