Made in China - Made in Cena (serva)

8.10.2012

Jak to ti Čímani dělají, že můžou prodávat na pohled stejné, nebo i lepší výrobky (v našem případě serva) za zlomek ceny renomovaných výrobců? Většina z nás, znalých globální světové situace, to zdůvodní levnou pracovní silou a neplacením značky. Pošleme drahé značkové výrobce do kytek a hurá do Číny. Že věci přestanou zanedlouho fungovat? Tak je vyměníme, máme jich deset za cenu jednoho značkového.

Nepočítám stržené převody a volbu jejich materiálu  stejně u všech i značkových serv.

Jiná věc nastane, pokud servo selže za provozu (v našem případě v modelu). Auto nebo loď příliš velké škody nenadělá, ale co létající modely? I menší letadlo dokáže udělat slušnou díru (když máme štěstí) do země.

První věc na kterou se při poruše zaměříme je elektronika, ale největší slabinou těchto serv je kupodivu motor a v něm komutátor a kartáčky. Tyhle tři věci (kartáčky jsou dva) se velmi rychle opotřebí (opálí) a problém je na světě.

Tahle závada byla detekována u všech Čínských, neznačkových serv, která jsme na modelech měnili !!!

V tomto místě potom také vzniká jiskřiště, které způsobuje tzv.nevysvětlitelné rušení a výpadky RC soupravy. Příčinou je poddimenzování a nekvalitní a nevhodný levný materiál. Zdá se, že používají stejné spotřební motory, které jsou určeny do hraček!

Tohle je závažný a prakticky nekontrolovatelný problém!

 

Na fotografiích je patrné, že Čínské motory mají pouze napařenou vrstvičku mědi. Dokládám stav motoru standardního serva TowerPro které jsme měnili v autě v porovnání s motorem Futaba.

                                                                                                                      

                                                                                                              Libor  Sobotka


 
FOTOgalerie