MK Beetle


Technické parametry:

Kategorie:  Letadlo
Pohon:  Spalovací motor
Majitel:  Ota Sýkora

Rozpětí:  1700 mm
Délka:  1540 mm
Hmotnost:  3300 g
Plocha křídla:  0 dm2

Motor:  Os-Max FS 91 Surpass
Vrtule:  13x9
Serva:  5x standardní
Baterie:  4x Nimh 2000 mAh


Popis

Betla - model, kterýho su z nějakýho důvodu už 3. a 5. majitel a přitom sem všechny jeho lety pilotoval jenom já. Lítá ladně, přesně, rychle i pomalu.

Po PRŮLETU STROMEM v červnu 2013, který byl následkem pilotova zaváhání, bylo nutné postavit NOVÁ KŘÍDLA. Ta byla dokončena a model znovu zdárně zalétnut v březnu 2014.

Pohádka o letadélku:

Současným (třetím a zároveň pátým) majitelem je Ota Sýkora. Polotovary modelu koupil od Luďka Mrkvici původně Pavel Kostyál, který na letadle provedl povrchovou úpravu (lak) a částečně jej sestavil. Takto jej prodal Otovi, který model dokompletoval a v květnu 2010 provedl úspěšný zálet. Později však s modelem z časových důvodů téměř nelétal, a jelikož v následujícím roce potřeboval finance na opravu motocyklu, rozhodl se letadlo prodat. Jako celek se to však nepodařilo a tak byl prodán samostatně motor a zvlášť letadlo. Zajímavostí bylo, že pro model si na letiště do Tuřan, přilétnul jeden pražský modelář, skutečným letadlem (pracoval pro nějakou pilotní školu).

V listopadu 2011, při prohlížení jednoho modelářského internetového bazaru, mě zaujala fotografie známého modelu letadla – byla to ta původně Otova Beetle. Nový majitel ji nakonec z časových důvodů nezprovoznil a rozhodl se ji prodat. Pro zajímavost jsem to řekl Otovi, který to nakonec nevydržel a za stejné peníze letadlo koupil zpět. V žádné z brněnských modelářských prodejen se mu však do tohoto modelu nepodařilo sehnat vhodný motor a tak napsal inzerát. Odpověděl mu modelář z Brna, který mu nabídnul (aniž by to věděl) ten stejný motor, který mu Ota před rokem prodal. Stejně jako letadlo ani motor u nového majitele nebyl zprovozněn. Takže jak Ota prodal, tak také nakoupil.

Pohádky je konec.

A jak to v pohádkách končívá – nakonec vše dopadlo šťastně. Model byl opět zkompletován a dělá Otovi radost svými parádními letovými vlastnostmi.

(autor: Zdeněk Sýkora)